Nataša Kne Leben
Pridružen/-a: 26.04. 2007, 22:07 Prispevkov: 21
|
Objavljeno: 24 Maj 2009 17:44 Naslov sporočila: ŠE SREČA |
|
|
Vse bolj se nagibam k prepričanju, da imamo srečo, da se slovenska in tudi gorenjska smetarska soap opera vleče že vsaj 15 let. Ne bom razvijala teorije zarote, a če obstaja, je njen rezultat ugoden.
Z vsakim letom se število deponij in MBO-jev (mehansko-biološki obrati) v nacionalnih načrtih k sreči niža. Po prepričanju ekologa Karla Lipiča samo 5 slovenskih deponij ustreza pogojem za preoblikovanje v Center za ravnanje z odpadki CERO. Na Gorenjskem ni nobene. V interesu tistih slovenskih županov, ki se potegujejo za ustanovitev CERa v njihovi občini, ni zmanjševanje količine odpadkov, v njihovem interesu je predelava in odlaganje.
Razumljivo je, da župani ne morejo imeti nacionalne vizije, tudi niso poklicani, da bi jo imeli. Njihova vizija se konča na mejah njihove občine. Paradoksalno je zato, da župan ene občine odloča o celotni regiji. Dokler bo vlada RS reševanje smeti prepuščala županom in zagovarjala nekakšno dogovarjanje ali rivalstvo med njimi, se gordijski vozel ne bo razpletel. Do zdaj še noben okoljski minister ni bil kos nalogi. Po mojem mnenju je MOP eno ključnih ministrstev v državi, vendar ga na žalost še ni vodila oseba, ki bi razumela njegov pomen, ki bi se izkazala z visoko stopnjo ekološke zavesti, ki bi imela dovolj strokovnega znanja in politične volje, da bi slovenski prostor čuvala in kultivirala, ne pa mu škodovala. Ravnaje z odpadki ni stvar trga. Ravnanje z odpadki ne sme biti prepuščeno tržišču in dobičkarskemu trgovanju. Prepričanje, da se mora s smetmi trgovati, da je to glavno vodilo, je šarlatansko in do obisti neodgovorno do našega planeta in njegovih prebivalcev.
Ne morem se otresti misli, da stihijskost reševanja slovenskega smetarskega vprašanja temelji na kupovanju političnega miru. Smeti prinašajo ogromno denarja, s katerim se lahko pogasi žeja v državnem in občinskih proračunih. Več deponij pomeni več denarja, pomeni več zadovoljnih županstev. Zato nihče, ki bi lahko presekal gordijski vozel, ne upa na glas povedati, da v Sloveniji v resnici potrebujemo EN SAMCAT CERO in ENO SAMCATO SEŽIGALNICO, oboje pri Ljubljani. Najvišja številka, na katero bi še smeli pristati je TRI. Torej TRIJE CERO-ti in ENA ali DVE SEŽIGALNICI v vsej Sloveniji.
Vlada išče konsenz, kjer ga ne bi smela iskati, ker bi se morala odločiti za najbolj ekonomično in predvsem najbolj ekološko sprejemljivo rešitev. Danes odlagamo kar 80% smeti, 20% pa jih predelamo, biti pa bi moralo ravno obratno. Za to pa pretiranega interesa ni, kajti če bi odlagali le še 20% smeti, potem resnično ne potrebujemo velikega števila deponij, dokler pa odlagamo 80% smeti, pa potrebujemo veliko število odlagališč.
Prelaganje odločitev o smeteh županom je sicer napačno, a nas trenutno rešuje, ker se iz leta v leto reducira število odlagališč. Tako kupujemo predragoceni čas. Ko enkrat objekt stoji, se ga je veliko težje rešiti. Bolje je preprečevati, kot pa zdraviti. Trenutno stališče MOPa je, da Slovenija potrebuje 15 MBO-jev, kar je še vedno odločno preveč. Potrebujemo namreč največ 3 MBO-je. Dokler se ne bo spametoval MOP, so prepirljivi in ozkogledi župani začasna rešilna bilka, ne da bi se tega k sreči sploh zavedali. Pa tudi če bi se, ne bi mogli ničesar spremeniti. Ko bo MOP končno zrel za PRAVO EKOLOŠKO REŠITEV smetarskega vprašanja, bodo, vsaj tako upam, število CERov znižali tako drastično, uredili razmerja do samovoljnih občin in piko na koncu stavka postavili tako, kot je treba, da nam ne bo treba več skrbeti.
Sistem ekoloških otokov ne prinaša želenih rezultatov, ker eko-otoki niso pri roki, krajani pa sploh niso seznanjeni s tem, da obstajajo. Nekateri so sicer mnenja, da bi se krajani kaj hitro pobrigali za ločevanje na eko-otokih, če bi jih udarili po žepu. Najbolj učinkovito ločeno zbiranje je zbiranje na samem izvoru, torej na domovih in ne na eko-otokih. Je pa res, da ločeno zbiranje odpadkov nima haska, če potem zaradi neurejenost razmer, kakor je trenutno pri nas, ločeno zbrane smeti preprosto spet vržejo skupaj in nepredelane pristanejo na deponiji!
Nivojev reševanja smetarskega vprašanja je več, vsi nivoji pa morajo biti usklajeni in sočasni, če naj bo ravnanje z odpadki učinkovito.
The Queen is dead, long live the Queen! |
|